Ułatwienia dostępu

UCHWAŁA NR XIX/277/20
RADY MIEJSKIEJ W KĄTACH WROCŁAWSKICH
z dnia 30 kwietnia 2020 r.
w sprawie zmiany uchwały nr V/95/19 Rady Miejskiej w Kątach Wrocławskich z dnia 21 lutego 2019 r. w sprawie przyjęcia regulaminu korzystania z krytej pływalni „Delfinek”
Na podstawie art. 18 ust. 1 oraz art. 40 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j.Dz. U. z 2020 r. poz. 713), Rada Miejska w Kątach Wrocławskich uchwala co następuje:

§ 1. 
Uchyla się pkt 27 oraz pkt 61 załącznika nr 1 do uchwały nr V/95/19 Rady Miejskiej w Kątach Wrocławskich z dnia 21 lutego 2019 r. w sprawie przyjęcia regulaminu korzystania z krytej pływalni „Delfinek”.

§ 2. 
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

Przewodniczący Rady Miejskiej
Grzegorz Pacyna

UZASADNIENIE
O zmianę uchwały nr V/95/19 Rady Miejskiej w Kątach Wrocławskich z dnia 21 lutego 2019 r. w sprawie przyjęcia regulaminu korzystania z krytej pływalni „Delfinek” wystąpił Prokurator Prokuratury Rejonowej w Środzie Śląskiej. Należało uchylić pkt 27 Regulaminu, który stanowił o odpowiedzialności odszkodowawczej opiekunów za wyrządzone przez pozostające pod ich opieką dzieci oraz pkt 61 Regulaminu, który stanowił o odpowiedzialności odszkodowawczej osób niszczących lub uszkadzających wyposażenie lub urządzenia obiektu. Odpowiedzialność ta uregulowana została bowiem w przepisach o charakterze powszechnie obowiązujących – ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1145 z późn. zm.). Jak wskazuje się w orzecznictwie sądów administracyjnych materia będąca przedmiotem regulacji prawnej w drodze uchwały rady gminy nie może być regulowana w odrębnych przepisach prawa powszechnie obowiązujących, zaś uchwała rady gminy, będąca aktem prawa miejscowego, musi respektować unormowania zawarte w aktach prawnych wyższego rzędu (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 7 grudnia 2009 r., sygn. akt: II SA/Wr 401/09).
Z powyższych względów brak jest podstaw do wprowadzania w drodze regulaminu korzystania z krytej pływalni „Delfinek” unormowania powtarzającego regulację ustawową, na co zwrócił tut. Radzie uwagę Prokurator Prokuratury Rejonowej w Środzie Śląskiej.

REGULAMIN PŁYWALNI DOLNOŚLĄSKI „DELFINEK”
1.Regulamin pływalni określa zasady korzystania basenu krytego „Dolnośląski Delfinek” mieszczącego się w Katach Wrocławskich przy ul. 1 Maja 59 – zwanego
dalej pływalnią.
a. basenu o wymiarach: długość 16,67 m, szerokość 8,5 m i głębokość od 0,9 m do
1,35
b. jacuzzi
c. sauny suchej
d. sauny mokrej
2. Basen, jest obiektem sportowym przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kątach Wrocławskich.
3. Właścicielem pływalni jest Gmina Kąty Wrocławskie, Dzierżawcą pływalni jest Gminny Ośrodek Kultury i Sportu ul. Zwycięstwa 23.
4. Pływalnia czynna jest w dni powszednie, tj. od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem świąt, przerw technologicznych, konserwacyjnych itp.), pływalnia jest udostępniona w godz. 8.00-15.30 wyłącznie dla dzieci i młodzieży szkolnej. W okresie wakacji i ferii zimowych godziny otwarcia pływalni będą ustalone. Od godz.16.00- 21.30 Pływalnia jest dostępna dla wszystkich.
5. Pływalnia jest również czynna w sobotę w godz. 8.00-21.30, niedziele w godz. 9:00 do 20:30, z wyjątkiem dni, w których obiekt będzie nieczynny z uwagi na święta, przerwy technologiczne, konserwacyjne itp., powyższa informacje zostaną podane do publicznej wiadomości na stronie internetowej basenu www.gokiskwr.pl oraz na tablicy ogłoszeń.
6. Ilekroć w regulaminie jest mowa o:
• użytkowniku, należy przez to rozumieć każdą osobę korzystającą z pływalni oraz saun,
• instrukcjach – należy przez to rozumieć instrukcje korzystania z saun znajdujących się na pływalni podawanych do publicznej wiadomości przed wejściem do strefy saun,
• personelu – należy przez to rozumieć pracowników obsługi pływalni,
• ratownikach – należy przez to rozumieć osoby pełniące obowiązki ratownika, ubrane w czerwony strój z napisem RATOWNICTWO WODNE,
• maksymalna ilość osób mogących jednocześnie przebywać na pływalni - 45 osób,
• maksymalna ilość osób przebywających na jednym torze to 5 osób
• grupa zorganizowana – grupa użytkowników korzystająca z pływalni pod opieką i nadzorem opiekuna, jest zobowiązana do przestrzegania regulaminu korzystania przez grupy zorganizowane.
7. Użytkownicy są zobowiązani do zapoznania się z treścią regulaminu i instrukcji oraz do ich przestrzegania.
8. Na terenie obiektu znajduje się system monitoringu wizyjnego wraz z zapisem, a nagrania z kamer mogą być przekazywane Sądom, Prokuraturze, Policji, w celu wszczęcia postępowań oraz ustalenia osób ponoszących odpowiedzialność za zniszczenie mienia lub zakłócających korzystanie z pływalni innym użytkownikom. 
9. Monitoring powadzony jest w sposób nie naruszający dóbr osobistych oraz godności użytkowników, a jego zapisy są zabezpieczone przed dostępem osób nieuprawnionych.
10. Wejście na pływalnie odbywa się po otrzymaniu czytnika kodującego (transpondera) w kasie przy wejściu.
11. Czytnik kodujący jest jednocześnie biletem wstępu oraz kluczem do osobistej szafki ubraniowej.
12. Odebranie transpondera oznacza, że użytkownik zapoznał się z treścią regulaminu.
13. Czas pobytu użytkownika na basenie liczy się od momentu wydania transpondera do momentu odczytania jego pamięci podczas uiszczania opłaty.
14. Czytnik kodujący jest zwracany do okienka kasowego po wyjściu z szatni i uregulowaniu należności za dodatkowy czas przebywania na pływalni – ustalanego na podstawie cennika podawanego do publicznej wiadomości przy kasie.
15. Za zniszczenie, zgubienie czytnika kodującego pobierana jest opłata w wysokości 50 zł.
16. Czytnik kodujący należy oddać indywidualnie.
17. Uprawnienia do korzystania z ulg określa cennik pływalni po okazaniustosownych dokumentów.
18. Po oddaniu czytnika kodującego i rozliczeniu się w kasie powrót do szatni jest zabroniony.
19. Obuwie należy pozostawić w szafce przed wejściem do szatni. Do szatni wchodzi się obowiązkowo w zmiennym obuwiu (czyste klapki), dopuszczalne jest chodzenie boso.
20. Szafkę otwiera się i zamyka poprzez przyłożenie transpondera do elektronicznego zamka znajdującego się na ścianie w szatni.
21. Przed wyjściem z szatni należy sprawdzić, czy szafka została zamknięta. Za rzeczy pozostawione w szafkach, pieniądze i przedmioty wartościowe GOKiS oraz jej pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności.
22. Wstęp na pływalnię może być czasowo wstrzymany ze względu na przekroczenie maksymalnej ilości osób przebywających na terenie pływalni.
23. Użytkownicy będą wpuszczani do pływalni nie później niż na 75 minut przed jej zamknięciem.
24. Przed wejściem do wody (basenu) użytkownicy zobowiązani są do umycia ciała pod natryskiem.
25. Na terenie hali basenowej obowiązuje noszenie czystego stroju kąpielowego oraz czepka kąpielowego.
26. Dzieci do lat 13 mogą przebywać w obiekcie jedynie pod opieką osób pełnoletnich sprawujących nad nimi opiekę.
27. Zabrania się pozostawiania na hali basenowej dzieci nie umiejących pływać bez nadzoru opiekuna.
28. Dzieci do lat 3 nie mogą korzystać z basenu z powodu wyżej zawartości chloru oraz niższej temperatury wody.
29. Na teren pływalni zakazany jest wstęp osobom z przeciwwskazaniami lekarskimi, chorym na choroby, które mogą być niebezpieczne dla innych użytkowników, z ranami oraz z opatrunkami oraz widocznymi zmianami skórnymi.
30. Osoby niepełnosprawne uprawnione są do biletów ulgowych za korzystanie z pływalni, według obowiązującego cennika.
31. Dla opiekunów osób niepełnosprawnych wstęp na pływalnię jest bezpłatny.
32. Osoby niepełnosprawne lub ich opiekunowie mogą uzyskać pomoc przy korzystaniu z pływalni od personelu.
33. Osoby niepełnosprawne korzystające z pływalni i poruszające się na wózkach, obowiązane są do dbałości o czystość kół i wózka.
34. Wszystkie osoby korzystające z obiektu są obowiązane do podporządkowania się poleceniom i nakazom wydawanym przez ratowników oraz personel.
35. O wszelkich sytuacjach wypadkowych, zagrażających życiu i zdrowiu użytkowników oraz nieprawidłowej pracy urządzeń należy bezwzględnie powiadomić ratowników lub personel pływalni.
36. Szczegółowe zasady korzystania z poszczególnych części i urządzeń pływalni regulują instrukcje umieszczone w pobliżu poszczególnych atrakcji wodnych.
37. Ratownicy nadzorują bezpieczeństwo użytkowników w obrębie niecki sportowej pływalni.
38. Strefy obiektu lub urządzenia wyłączone czasowo z eksploatacji będą każdorazowo oznakowane poprzez umieszczenie odpowiedniej informacji na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej. Korzystanie z stref i urządzeń wyłączonych z eksploatacji jest w zabronione.
39. Grupy zorganizowane przed wejściem na teren obiektu zobowiązane są zgłosić się do personelu obiektu i uzgodnić warunki korzystania z obiektu, opiekun grupy musi także powiadomić ratownika o wejściu grupy w strefę basenu.
41. Grupy zorganizowane mogą korzystać z pływalni tylko pod opieką i nadzorem opiekuna.
42. Opiekunowie grup odpowiedzialni są za zachowanie podopiecznych w umywalniach, szatniach oraz na terenie pływalni.
43. Zajęcia w grupie zorganizowanej mogą prowadzić osoby osiadające odpowiednie uprawnienia (instruktor pływania, trener, nauczyciel WF).
44. Jeden opiekun sprawuje nadzór nad grupą liczącą nie więcej niż 15 osób.
45. Prowadzący zajęcia ma obowiązek sprawdzić stan liczebny grupy przed i po zajęciach.
46. Na pływalnię wszyscy uczestnicy wchodzą jednocześnie.
47. Opiekunowie grup są zobowiązani do stałej obecności podczas zajęć.
48. Na pływalni obowiązuje zachowanie porządku, czystości, spokoju i bezwzględne podporządkowanie się dyspozycjom prowadzącego zajęcia.
49. Po zakończonych zajęciach należy złożyć w wyznaczonych miejscach sprzęt pływacki (deski, koła , piłki , krążki).
50. Za przedmioty pozostawione bez opieki, nie oddane do depozytu lub opiekunowi grupy Gminny Ośrodek Kultury i Sportu nie ponosi odpowiedzialności.
51. Na sygnał oznaczający koniec zajęć osoby wchodzące w skład grupy zorganizowanej zobowiązane są natychmiast opuścić basen i ustawić się na zbiórce końcowej.
52. Sygnałem do natychmiastowego wyjścia z wody są trzy krótkie gwizdki. Po usłyszeniu sygnału należy opuścić nieckę i oczekiwać na dalsze polecenia ratowników lub personelu pływalni.
53. W obrębie torów pływackich obowiązuje ruch prawostronny wzdłuż torów.
54. Ze względu na konieczność zapewnienia zasad higienicznych i bezpiecznych warunków korzystania z pływalni, osobom znajdującym się na terenie obiektu nie wolno:
a) wchodzić do wody wbrew zakazowi ratownika lub podczas czasowej nieobecności ratowników oraz w czasie prowadzenia akcji ratowniczej,
b) przebywać w stanie wskazującym na spożycie alkoholu lub innych substancji odurzających,
c) wnosić i spożywać napojów alkoholowych oraz środków odurzających,
d) używać brudnych strojów kąpielowych i przedmiotów lub takich, które mogą wchodzić w reakcje chemiczne z wodą,
e) obowiązuje bezwzględny zakaz skakania do wody.
f) wnosić opakowań szklanych, puszek, ostrych narzędzi, broni oraz innych niebezpiecznych przedmiotów,
g) biegać, popychać i wrzucać do wody, krzyczeć oraz zachowywać się w sposób zagrażający bezpieczeństwu własnemu oraz innych użytkowników obiektu,
h) wszczynać fałszywych alarmów,
i) zaśmiecać lub zanieczyszczać wodę w basenie oraz na całym terenie obiektu,
j) wchodzić i wychodzić z niecki basenowej poza miejscami do tego przeznaczonymi,
k) wchodzić na stanowiska ratownicze oraz używać sprzętu ratowniczego poza sytuacjami wypadkowymi,
l) używać mydła i środków chemicznych na terenie hali basenowej,
m)niszczyć urządzeń i wyposażenia pływalni,
n) przemieszczać wyposażenia ruchomego bez zgody ratowników lub personelu pływalni,
o) korzystać na terenie przebieralni, natrysków i hali basenowej z telefonów komórkowych,
p) wnosić sprzętu muzycznego (radio, magnetofon, odtwarzacz CD, DVD, MP3 lub inne podobne) oraz instrumentów muzycznych,
q) palić wyrobów tytoniowych oraz substancji odurzających w tym również tzw. e- papierosów,
r) żuć gumy i spożywać pokarmów na hali basenowej, w pomieszczeniach przebieralni i natrysków,
s) pozostawiać klapek basenowych w strefach komunikacji i przelewów basenowych,
t) wprowadzać zwierząt, rolek, rowerów, hulajnóg, desek skateboard, wózków dziecięcych oraz innych przedmiotów utrudniających komunikację w obiekcie, 
u) wchodzić na murki okalające basen oraz inne konstrukcje i urządzenia do tego nie przeznaczone,
55. Potrzeby fizjologiczne należy załatwiać w WC.
56. Noszenie okularów i szkieł kontaktowych odbywa się na własne ryzyko użytkownika. W przypadku przebywania na hali basenowej w okularach korekcyjnych, okulary te muszą być umocowane w sposób uniemożliwiający ich spadnięcie.
57. Korzystanie na terenie obiektu z aparatów fotograficznych i kamer może odbywać się wyłącznie po uzyskaniu zgody od kierownika obiektu.
58. Wnoszenie i korzystanie na terenie obiektu z własnego sprzętu sportowego i rekreacyjnego może odbywać się wyłącznie po uzyskaniu zgody od ratownika.
59. Osoby przebywające na terenie obiektu i naruszające porządek publiczny, dobre obyczaje, w tym używające wulgaryzmów, stwarzające zagrożenie dla innych osób przebywających w obiekcie, a także osoby nie stosujące się do przepisów niniejszego regulaminu i do zaleceń służb porządkowych lub pracowników będą wezwane do dobrowolnego opuszczenia pływalni, bez prawa dochodzenia zwrotu wcześniej uiszczonych opłat.
60. W stosunku do osób, które po wezwaniu do opuszczenia pływalni nie zastosują się do tego polecenia będzie wzywana Policja.
61. Rzeczy cudze, znalezione na terenie pływalni należy przekazać personelowi pływalni.
62. Rzeczy zagubione i przekazane do personelu pływalni będą zwracane osobom, które wykażą swoje prawo do tych przedmiotów.
63. Wydawanie przedmiotów zagubionych odbywać się będzie przy stanowisku kasowym w terminie 4 tygodni od dnia ich przekazania. Po upływie 4 tygodni rzeczy zagubione zostaną usunięte.
64. Wszelka działalność zarobkowa wewnątrz obiektu – w tym również udzielanie prywatnej nauki pływania za wynagrodzeniem, imprezy klubowe, sportowe i inne imprezy zespołowe, możliwe są wyłącznie za wiedzą i zgodą kierownictwa obiektu.
65. Za pozostawione pojazdy na parkingu Gminny Ośrodek Kultury i Sportu nie ponosi odpowiedzialności.
66. Uwagi i wnioski należy zgłaszać do kierownika obiektu lub personelowi pływalni.
67. Gminny Ośrodek Kultury i Sportu oraz pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek zdarzenia wynikłe z nie przestrzegania niniejszego regulaminu.
68. O innych sprawach nieobjętych niniejszym regulaminem decydują przepisy prawa powszechnie obowiązując